Covid-pandemin påverkade spridningen av influensa så att den toppade ovanligt tidigt, redan i december. Så har den fortsatt att vara de senaste åren. Nu verkar influensasäsongen vara tillbaka i sitt typiska mönster med en gradvis stegring i januari mot en peak i februari eller mars.
Influensafallen väntas toppa i februari eller mars
![Bilden visar en kopp te med kanelstång och citronskiva invirad i en stickad halsduk.](https://a.storyblok.com/f/205847/724x371/8a7001b500/influensavaccin.webp/m/1920x0/filters:quality(20))
Influensasäsongen är igång sedan innan jul, men fortfarande på en låg nivå. Allt tyder på att antalet fall kommer fortsätta öka, och peaka i februari eller mars. Många andra länder i Europa rapporterar om högt antal fall av influensa i år, bland annat Frankrike.
Få en läkarbedömning av symtomen
Snabb hjälp via chatt, video eller röstsamtal. Vi har öppet alla dagar.
Kraftig influensasäsong i Frankrike
De flesta länder i Europa rapporterar att de har medelhöga eller höga nivåer av influensa i år. Frankrike har en mycket intensiv influensasäsong, med ovanligt många allvarliga fall varav många har behövt vårdas på sjukhus. I Frankrike har fler än vanligt också dött till följd av influensa. Även Danmark har höga nivåer av sjuka och sjukhusvårdade, och antalen fortsätter att stiga.
Här kan du läsa fakta och råd om influensa och vår artikel med tips för att lindra influensan.
Senaste artiklar
Här finner du våra artiklar där vi skriver om det senaste inom sjukvård, hälsa och medicin.